Boys Varsity Track, Girls Varsity Track · Track and Field Competes in the FLODAR Area Meet


Last night the HHS boys and girls track teams competed in the FLODAR Track & Field Championships.  This meet consisted of teams from around Florence County and Darlington County.  Despite the tough windy conditions, the Red Foxes scored well in the meet.  The boys fell just short of winning the meet, placing second behind West Florence.  The girls team fought tremendously hard and placed 6th overall. Below you will find the individual results and team results.  Individuals in the top 8 spots in their events earned points for the team and those that placed in the top three earned individual awards.
Girls 4x100M Relay
5th:  Hartsville 52.74 (Madilyn Johnson, Amarii Jett, Alex Tucker, Kailyn Johnson)
Girls 4x800M Relay
2nd:  Hartsville 11:41.98 (Emma Steen, Sarah Moody, Mabel Brown, Ashley Niu)
Girls 100M Dash
7th:  Amarii Jett 13.39
Girls 400M Dash
5th:   Mabel Brown 1:08.29
8th:  Jadyn Hilton 1:09.97
Girls 800M Run
2nd:  Madilyn Johnson 2:33.63
3rd:  Kaiti Nutt 2:34.84
6th:  Ashley Niu 2:54.51
Girls 200M Dash
3rd:  Amarii Jett 28.15
Girls 4x400M Relay
2nd:  Hartsville 4:38.87 (Jadyn Hilton, Mabel Brown, Alex Tucker, Madilyn Johnson)
Girls Discus Throw
6th:  DIamond Dolford 61″06″
Girls Javelin Throw
8th:  Diamond Dolford 42″01″
Girls Team Results
1st:  West Florence 162
2nd:  Darlington 137
3rd:  South Florence 111
4th:  Wilson 69
5th:  Lake City 59
6th:  Hartsville 58
7th:  Trinity-Byrnes 37
8th:  Carolina Academy 20
Boys 4x100M Relay
1st:  Hartsville 42.68 (Damarion Coe, Dez McDonald, Jonathan Flemister, Sewah Peoples)
Boys 4x800M Relay 
2nd: Hartsville 9:14.84 (Ethan Hickey, Walker Brown, Ethan Jeppson, Tarrence Ketter)
Boys 100M Dash
1st:  Jonathan Flemister 11.08
4th:  Sewah Peoples 11.55
Boys 1600M Run
2nd:  Jonathan McIntosh 5:06.20
6th:  Ethan Hickey 5:16.32
7th:  Kirk Gunter 5:23.77
Boys 400M Dash 
2nd:  Tarrance Ketter 53.74
Boys 400M Hurdles 
8th:  Tristan Wilson 1:10.67
Boys 800M Run
1st:  Clay Ewing 2:06.13
2nd: Ethan Jeppson 2:!3.65
8th:  Walker Brown 2:21.62
Boys 200M Dash
2nd:  Dez McDonald 23.43
3rd: Jonathan Flemister 23:64
7th: Sewah Peoples 24.54
Boys 3200M Dash
2nd:  Jonathan McIntosh 11:11.89
Boys 4x400M Relay 
1st:  Hartsville 3:38.79
Boys Triple Jump
2nd:  Dez McDonald 43’02”
3rd:  Damarion Coe 42’11”
Boys Shot Put
1st:  Andrew Blakney 43’06”
2nd:  Keyshawn Dolford 41’00”
8th: Daylon McDonald 33’06”
Boys Discus
3rd:  Daylon McDonald 107’02”
4th: Andrew Blakney 106’11”
6th:  Keyshawn Dolford 98’07”
Boys Javelin
3rd:  Kirk Gunter 111’10”
6th:  Joshua Arrowood 97’00”
Boys Team Scores
1st:  West Florence 169
2nd:  Hartsville 164
3rd:  Wilson 94.5
4th:  Darlington 78
5th:  South Florence 70
6th:  Lake City 45
7th: Carolina Academy 35
8th:  Trinity-Byrnes Collegiate 21.5