Boys Varsity Track, Girls Varsity Track · Track finishes the regular season on Wednesday night


Yesterday evening the HHS Track & Field team traveled to Darlington High for a dual meet against the falcons.  Both the boys and girls teams had a great evening.  The Boys team won the meet in the boys competition and the girls came in second place in the girls competition.  Several Red Foxes set new personal best or season best times at the meet.  Below you will find the individual results and team scores from the meet.

Girls Team Results

  1. Darlington 89

  2. HHS 49

 

Boys Team Results

  1. HHS 100

  2. Darlington 50

 

Girls 100M Dash

3rd:  Amarii Jett 13.41

 

Girls 200M Dash

2nd: Amarii Jett 27.70

 

Girls 400M Dash

2nd:  Madilyn Johnson 1:03.82 (New Personal Best)

3rd:  Mabel Brown 1:10.06

 

Girls 800M Run

1st:  Ashley Niu 2:49.08

2nd: Emma Steen 3:03.90

 

Girls 1600M Run

1st:  Kaiti Nutt 5:38.66

 

Girls 3200M Run

1st:  Kaiti Nutt 12:16.83 (New Personal Best)

 

Girls 4x400M Relay

1st:  Hartsville 4:33.71 (Jadyn Hilton, Mabel Brown, Alex Tucker, Madilyn Johnson)

 

Girls 4x800M Relay

1st:  Hartsville 12:17.43 (Emma Steen, Sarah Moody, Mabel Brown, Ashley Niu)

 

Girls Long Jump

1st:  Amarii Jett 15’06”

 

Girls Discus

1st:  Diamond Dolford 66’09” (New Personal Best)

 

Girls Javelin

2nd:  Diamond Dolford 49’06”

 

Boys 100M Dash

1st:  Jonathan Flemister 11.30

2nd:  Sewah Peoples 11.36 (new season best)

 

Boys 200M Dash

1st:  Jonathan Flemister 22.85

2nd:  Sewah Peoples 23.00 (new season best)

 

Boys 400M Dash

1st:  Tarrence Ketter 52.78

2nd: Demotric Pickens 56.83 (new personal best)

 

Boys 800M Run

1st:  Clay Ewing 2:06.83

2nd: Ethan Jeppson 2:12.12 (new personal best)

3rd:  Walker Brown 2:17.56 (new personal best)

 

Boys 1600M Run

1st:  Clay Ewing 4:49.16

2nd: Ethan Hickey 5:03.89

3rd:  Jonathan McIntosh 5:09.49

 

Boys 3200M Run

1st:  Jonathan McIntosh 11:46.73

3rd:  Cameron King 12:56.40

 

Boys 110HH

1st:  Tristan Wilson 19.79 (new personal best)

3rd:  Gage Lee 20.54 (new personal best)

 

Boys 400M Hurdles

1st:  Tristan Wilson 1:09.25

3rd:  Jarek Asencio 1:11.70 (new personal best)

 

Boys 4x100M Relay

1st:  Hartsville 43.51 (Damarion Coe, Dez McDonald, Jonathan Flemister, Sewah Peoples)

 

Boys 4x400M Relay

1st:  Hartsville 3:52.63 (Clay Ewing, Tarrence Ketter, Jonathan Flemister, Dez McDonald)

 

Boys 4x800M Relay

1st:  Hartsville 9:57.17 (Demotric Pickens, Turner Peel, Jonathan McIntosh, Kirk Gunter)

 

Boys Discus

1st:  Andrew Blakney 122’00” (new personal best)

2nd:  Daylon McDonald 108’02”

3rd:  Keyshawn Dolford 92’05”

 

Boys Javelin

1st:  Joshua Arrowood 109’11”

2nd:  Kirk Gunter 109’01”

 

Boys Shot Put

1st:  Andrew Blakney 46’04” (new personal best)

2nd: Daylon McDonald 37’05”